Honor 9X vs Xiaomi Redmi 9C Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 9X | Xiaomi Redmi 9C |
|
Released
·
October 2019
|
Released
·
Aug 12, 2020
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
2GB · 32GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 24, 2019 | Jun 30, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 3.04 x 0.35 inches 163.5 x 77.3 x 8.8 mm |
6.49 x 3.03 x 0.35 inches 164.9 x 77 x 9 mm |
| Weight | |
| 6.94 oz / 196.8 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight black, Sapphire blue | Midnight Gray, Sunrise Orange, Twilight Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.40% screen-to-body | 6.5-inch, 81.15% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 710F (12 nm) | MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G51 MP4 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/128GB |
2GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p EIS |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Pop-up) Video capture: 1080p |
5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSPA |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With NFC enabled
| Other | NFC |
|---|---|
With 3GB RAM, 64GB internal storage and NFC enabled
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
| Other | NFC |
Discover more
|
|