Honor 9X vs OPPO A53 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 9X | OPPO A53 |
|
Released
·
October 2019
|
Released
·
Aug 25, 2020
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 24, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 3.04 x 0.35 inches 163.5 x 77.3 x 8.8 mm |
6.45 x 2.96 x 0.33 inches 163.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.94 oz / 196.8 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Other |
| Colors | |
| Midnight black, Sapphire blue | Fairy White, Electric black, Fancy blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.40% screen-to-body | 6.5-inch, 82.81% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 90Hz, 480 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 710F (12 nm) | Snapdragon 460 SM4250-AA (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 1800 MHz Kryo 240 |
| GPU | |
| Mali-G51 MP4 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p EIS |
1080p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 16 MP (Pop-up) Video capture: 1080p |
16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|