Honor 50 vs Samsung Galaxy A54 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 50 | Samsung Galaxy A54 5G |
|
Released
·
Jun 25, 2021
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 16, 2021 | Mar 15, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.91 x 0.30 inches 160 x 73.8 x 7.7 mm |
6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.17 oz / 175.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Frost Crystal, Amber Red, Emerald Green, Midnight Black | Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 89.59% screen-to-body | 6.4-inch, 81.47% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 392 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.2 (Poor) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 670 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 642L | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 994 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2765 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 809 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 805 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Object tracking, EIS |
Yes |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
121
Overall
126
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n5, n8, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2021 FCC ID value: 2AYGCNTH-NX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.08 W/kg Body: 0.38 W/kg Simultaneous Transmission: 1.09 W/kg Wireless Router: 0.49 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|