Honor 100 Pro vs Honor Magic V3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 100 Pro | Honor Magic V3 |
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
Released
·
Jul 19, 2024
|
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
7.9-inch · 2344x2156px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 512GB
|
|
5000 mAh
|
5150 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 23, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| €1999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.7 x 74.7 x 8.2 |
6.17 x 5.72 x 0.17 inches 156.6 x 145.3 x 4.35 mm |
| Folded | |
| (156.6 x 74.0 x 9.2 mm) | |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IPX8 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Black, Silver, Blue, Violet | Black, Green, Reddish Brown |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.30% screen-to-body | 7.9-inch, 88.56% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 2600 nits | OLED, 120Hz, HDR, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2700x1224px, 19.85:9 ratio, 437 PPI | 2344x2156px, 402 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.4 inches 2376 x1060 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM7550-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 720 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2150 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6507 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4327 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2480 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5150 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 38min
Browsing
15h 15min
Video
9h 41min
Gaming
9h 4min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) | 40 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F3.0 Sensor size: 1/2.51" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 50 MP (Dual-Camera) | 20 MP Folded: 20 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
141
Photo
126
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB Internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|