Honor 10 Lite vs realme X50 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 10 Lite | realme X50 Pro 5G |
|
Released
·
Nov 21, 2018
|
Released
·
Mar 05, 2020
|
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
3000 mAh
|
4200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 21, 2018 | Feb 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.09 x 2.90 x 0.31 inches 154.8 x 73.64 x 7.95 mm |
6.26 x 2.92 x 0.35 inches 158.96 x 74.24 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 5.71 oz / 162.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red, White | Moss green, Rust red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 83.08% screen-to-body | 6.4-inch, 84.91% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 415 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 710 (12 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core Kryo 585 |
| GPU | |
| Mali-G51 MP4 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 6GB/64GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh, Li - Polymer | 4200 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge, USB Power Delivery, OPPO VOOC | |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.3 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 54 mm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 24 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (Dual-Camera, EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|