HTC Desire 22 Pro vs Huawei P60 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| HTC Desire 22 Pro | Huawei P60 Pro |
|
Released
·
Jul 10, 2022
|
Released
·
Mar 31, 2023
|
|
6.6-inch · 2412x1080px
|
6.7-inch · 2700x1220px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4520 mAh
|
4815 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 28, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.55 x 3.03 x 0.37 inches 166.3 x 76.9 x 9.4 mm |
6.34 x 2.93 x 0.33 inches 161 x 74.5 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 7.25 oz / 205.5 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Wave Gold, Starry Night Black | Black, Emerald Green, Purple, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 81.86% screen-to-body | 6.7-inch, 89.87% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2412x1080px, 20:9 ratio, 400 PPI | 2700x1220px, 444 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 695 5G SM6375 | Snapdragon 8+ Gen 1 4G SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7GHz Kryo 660 Silve |
Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 +4x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 8GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1561 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4485 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2746 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4520 mAh | 4815 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 88.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 25 mm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
13 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
48 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.1 Focal Length: 90 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n20, n28, n38, n39, n40, n41 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|