Google Pixel Tablet vs Honor Pad V9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel Tablet | Honor Pad V9 |
|
Released
·
Jun 20, 2023
|
Released
·
Dec 23, 2024
|
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
11.5-inch · 2899x1840px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
7020 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 10, 2023 | Dec 17, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | 8GB/128GB - $400 | €450 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.16 x 6.65 x 0.32 inches 258 x 169 x 8.1 |
10.20 x 6.93 x 0.24 inches 259.1 x 176.1 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g | 16.76 oz / 475.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Porcelain, Hazel, Rose | Violet, Gray, White |
| Tablet dock | |
| Yes | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 79.76% screen-to-body | 11.5-inch, 84.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 144Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI | 2899x1840px, 3:2 ratio, 299 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 540 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G2 (5 nm) | MediaTek Dimensity 8350 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.35GHz Cortex-A715 3x3.20GHz Cortex-A715 4x2.20GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Yes | Mali G615-MC6 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) | 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 256GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1468 | 1311 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3866 | 3991 |
| 3D Mark High | |
| 1858 | 2831 |
| 3D Mark Low | |
| 1848 | 2510 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7020 mAh | 10100 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 35.0W | |
Battery Life Estimate
4h 42min
Browsing
6h 48min
Video
9h 12min
Gaming
6h 37min
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
13h 6min
Video
6h 36min
Gaming
9h 23min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
13 MP Aperture size: F2.0 |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, Proprietary, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|