Google Pixel Tablet vs Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel Tablet | Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Jun 20, 2023
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
7020 mAh
|
10290 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 10, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | 8GB/256GB - $1299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.16 x 6.65 x 0.32 inches 258 x 169 x 8.1 |
11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g | |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Porcelain, Hazel, Rose | Silver, Space Gray |
| Tablet dock | |
| Yes | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 79.76% screen-to-body | 13.0-inch, 86.26% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI | 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1564 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G2 (5 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| Yes | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) | 8GB/256GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB 512GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | iPadOS (16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1468 | 3720 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3866 | 13280 |
| 3D Mark High | |
| 1858 | 7311 |
| 3D Mark Low | |
| 1848 | 7009 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7020 mAh | 10290 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qi wireless charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
4h 42min
Browsing
6h 48min
Video
9h 12min
Gaming
6h 37min
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
10h 54min
Video
8h 22min
Gaming
8h 34min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, Proprietary, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|