Google Pixel 9 Pro vs Huawei Pura 70 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 9 Pro | Huawei Pura 70 Ultra |
|
Released
·
Sep 04, 2024
|
Released
·
Apr 29, 2024
|
|
6.3-inch · 2856x1280px
|
6.8-inch · 2844x1280px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 128GB
|
16GB · 512GB
|
|
4700 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 13, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/128GB - $999 | €1229 | 16GB/256GB - €1500 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.83 x 0.33 inches (~0.47 inches with camera bump) 152.8 x 72.0 x 8.5 mm (~12 mm with camera bump) |
6.40 x 2.96 x 0.33 inches 162.6 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Lock/Unlock key; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz | Black, White, Brown, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 86.95% screen-to-body | 6.8-inch, 91.35% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 2856x1280px, 20:9 ratio, 497 PPI | 2844x1280px, 20,6:9 ratio, 459 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2655 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.3 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G4 (4 nm) | Kirin 9010 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G715 MC7 | Yes |
| Memory | |
| 16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1843 | 1389 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3951 | 4381 |
| 3D Mark High | |
| 2548 | 1577 |
| 3D Mark Low | |
| 1673 | 644 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh, Li - Ion | |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 27.0W Wireless: 21.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 80.0W |
Battery Life Estimate
6h 53min
Browsing
17h 0min
Video
10h 11min
Gaming
7h 21min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GNK Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (Sensor-shift OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX858 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 30 mm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX858 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.1 Focal Length: 90 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD, 1080p, 720p |
| Front | |
| 42 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
13 MP |
151
Overall
159
Photo
142
Video
139
Overall
148
Photo
131
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n258, n260, n261, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1219 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1449 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|