Google Pixel 7 Pro vs OPPO Find X8 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 7 Pro | OPPO Find X8 Ultra |
|
Released
·
Oct 13, 2022
|
Released
·
Apr 16, 2025
|
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
6100 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 06, 2022 | Apr 10, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $899 | €899 12GB/256GB - $999 | €999 12GB/512GB - $1099 | €1099 |
12GB/256GB - $952 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.02 x 0.35 inches (~0.46 inches with camera bump) 162.9 x 76.6 x 8.9 mm (~11.61 mm with camera bump) |
6.42 x 3.02 x 0.35 inches 163.1 x 76.8 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 7.48 oz / 212.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Hazel, Snow, Obsidian | Matte Black, Pure White, Shell Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.23% screen-to-body | 6.8-inch, 90.27% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1500 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 513 PPI | 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2292 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G2 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.85GHz Cortex-X1 2x2.35GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Mali-G710 MP7 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.1) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14, 13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1412 | 3039 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3303 | 9346 |
| 3D Mark High | |
| 1836 | 6528 |
| 3D Mark Low | |
| 1292 | 4225 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 6100 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 23.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
14h 19min
Video
9h 39min
Gaming
7h 43min
Battery Life Estimate
8h 56min
Browsing
23h 36min
Video
11h 1min
Gaming
12h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.5 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F3.1 Focal Length: 135 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 0.8 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR |
4K UHD (120 fps) |
| Front | |
| 10.8 MP | 32 MP (Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
140
Overall
150
Photo
131
Video
157
Overall
160
Photo
155
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7,dual-band,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, LTE Cat 5 (300/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256G internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 | €999 |
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 | €1099 |
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
Discover more
|
|