DOOGEE S200X vs Honor Pad V9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| DOOGEE S200X | Honor Pad V9 |
|
10100 mAh
|
10100 mAh
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
11.5-inch · 2899x1840px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
12GB · 512GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Dec 23, 2024
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 17, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $400 | €450 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.07 x 3.25 x 0.63 inches 179.5 x 82.5 x 16 mm |
10.20 x 6.93 x 0.24 inches 259.1 x 176.1 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 16.76 oz / 475.0 g | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Black, Yellow, Green | Violet, Gray, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 73.55% screen-to-body | 11.5-inch, 84.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD, 144Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 392 PPI | 2899x1840px, 3:2 ratio, 299 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 540 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 7050 (6 nm) | MediaTek Dimensity 8350 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.35GHz Cortex-A715 3x3.20GHz Cortex-A715 4x2.20GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali G68 | Mali G615-MC6 |
| Memory | |
| 12GB/512GB | 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 256GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1311 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3991 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2831 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2510 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10100 mAh, Li - Ion | 10100 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 35.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
13h 6min
Video
6h 36min
Gaming
9h 23min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 100 MP Aperture size: F1.8 |
13 MP Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 20 MP | |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 20 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|