Blackview BV9200 vs vivo iQOO 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview BV9200 | vivo iQOO 12 |
|
Released
·
Jan 09, 2023
|
Released
·
Nov 14, 2023
|
|
6.6-inch · 2408x1080px
|
6.8-inch · 2800x1260px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.87 x 3.22 x 0.54 inches 174.45 x 81.8 x 13.6 mm |
6.43 x 2.99 x 0.32 inches 163.2 x 75.9 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 10.93 oz / 310.0 g | 7.19 oz / 203.7 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Red, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 73.53% screen-to-body | 6.8-inch, 89.48% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | AMOLED, 144Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2408x1080px, 20( ratio, 400 PPI | 2800x1260px, 20:9 ratio, 453 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G96 MT6781 | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| 2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 8GB/256GB | 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 30.0W |
Wired: 120.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 0.3 MP VGA (Depth information) | 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|