Blackview A85 vs realme GT 2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview A85 | realme GT 2 |
|
Released
·
December 2022
|
Released
·
Jan 08, 2022
|
|
6.5-inch · 1612x720px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4480 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 3.00 x 0.34 inches 164.3 x 76.1 x 8.65 mm |
6.41 x 2.98 x 0.34 inches 162.9 x 75.8 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 6.81 oz / 193.0 g | 6.86 oz / 194.5 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Paper White, Paper Green, Steel Black, Titanium Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.05% screen-to-body | 6.6-inch, 85.86% screen-to-body |
| Type | |
| 90Hz | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 1612x720px, 20:9 ratio, 272 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 398 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| UNISOC Tiger T606 | Snapdragon 888 SM8450 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4480 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 65.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 8 MP | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F3.3 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|