Blackview A70 Pro vs Samsung Galaxy S20 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview A70 Pro | Samsung Galaxy S20 FE |
|
Released
·
December 2021
|
Released
·
Oct 02, 2020
|
|
6.5-inch · 720x1600px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
5380 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 23, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $699 6GB/256GB - $770 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.03 x 0.38 inches 165.2 x 77 x 9.6 mm |
6.29 x 2.93 x 0.33 inches 159.8 x 74.5 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red, Green | Cloud red, Cloud orange, Cloud lavender, Cloud mint, Cloud navy, Cloud white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 80.77% screen-to-body | 6.5-inch, 85.79% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 720x1600px, 20:9 ratio, 269 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc Tiger T310 (12 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1x2.0GHz Cortex-A75 3x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
| GPU | |
| PowerVR GE8300 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 4GB/32GB (eMMC) | 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (13, 12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5380 mAh | 4500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 29min
Browsing
10h 2min
Video
9h 9min
Gaming
8h 29min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F24.0 Focal Length: 76 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 5 MP | 32 MP (EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 40 | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 17, 2020 FCC ID value: A3LSMG781U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.32 W/kg Body: 0.82 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg Wireless Router: 1.01 W/kg Phablet: 3.43 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $770 |
for Verizon
| OS | Android (11) |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n4, n5, n13, n66 |
| LTE Bands | 3, 7, 8, 12, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| FCC approval |
Date approved: Sep 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG781V |
| Measured SAR |
Head: 0.28 W/kg Body: 1.11 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.07 W/kg Phablet: 3.71 W/kg |
for US Cellular
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 12, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
non 5G variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 27300 MHz Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|