Blackview A53 Pro vs Samsung Galaxy A22 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview A53 Pro | Samsung Galaxy A22 5G |
|
Released
·
March 2023
|
Released
·
Jun 24, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5080 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 03, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.48 x 3.03 x 0.37 inches 164.6 x 76.85 x 9.4 mm |
6.58 x 3.01 x 0.35 inches 167.2 x 76.4 x 9.0 mm |
| Weight | |
| 6.81 oz / 193.0 g | 7.16 oz / 203.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Rock Grey, Murky Black, Starry Blue | Gray, White, Mint, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 80.53% screen-to-body | 6.6-inch, 82.30% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) | MediaTek Dimensity 700 MT6833V (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB | 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5080 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP | 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | Yes |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 41 | |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 4, 5 | 1, 2, 5, 8, 9 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|