Blackview A52 vs Samsung Galaxy A34 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview A52 | Samsung Galaxy A34 |
|
Released
·
November 2022
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
5180 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.44 x 0.36 inches 164.2 x 62 x 9.05 mm |
6.35 x 3.07 x 0.32 inches (~0.36 inches with camera bump) 161.3 x 78.1 x 8.2 mm (~9.26 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.46 oz / 183.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome Silver, Awesome Violet | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 100.31% screen-to-body | 6.6-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits | |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| UNISOC SC9863A1 | Mediatek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2600 MHz |
| GPU | |
| Yes | Mali-G68 MC4 |
| Memory | |
| 2GB/32GB | 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1021 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2480 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 641 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 638 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5180 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
16h 25min
Video
10h 11min
Gaming
6h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|