Asus Zenfone 10 vs Motorola Edge 50 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus Zenfone 10 | Motorola Edge 50 Ultra |
|
Released
·
Jul 10, 2023
|
Released
·
May 15, 2024
|
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 512GB
|
|
4300 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 29, 2023 | Apr 16, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $699 | 12GB/512GB - €999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.77 x 2.68 x 0.37 inches 146.5 x 68.1 x 9.4 mm |
6.34 x 2.85 x 0.34 inches 161.09 x 72.38 x 8.59 mm |
| Weight | |
| 6.07 oz / 172.0 g | 6.95 oz / 197.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Vegan Leather, Wood Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Aurora Green, Midnight Black, Comet White, Eclipse Red, Starry Blue | Forest Grey (Vegan Leather), Nordic Wood, Peach Fuzz (Vegan Leather) |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.9-inch, 84.81% screen-to-body | 6.7-inch, 92.97% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, 1100 nits | P-OLED, 144Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20.4:9 ratio, 445 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 945 (Poor) | Untested |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 8GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB |
12GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | Android (15, 14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1684 | 2008 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5221 | 5352 |
| 3D Mark High | |
| 3753 | 3217 |
| 3D Mark Low | |
| 2610 | 2245 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 4500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 125.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
10h 23min
Browsing
27h 28min
Video
14h 30min
Gaming
10h 33min
Battery Life Estimate
7h 7min
Browsing
14h 37min
Video
10h 52min
Gaming
11h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 12 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/2" Pixel size: 1.4 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
50 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
133
Overall
138
Photo
128
Video
138
Overall
153
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n41, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|