Asus ROG Phone 5s vs vivo iQOO 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 5s | vivo iQOO 12 |
|
Released
·
Aug 26, 2021
|
Released
·
Nov 14, 2023
|
|
6.8-inch · 2448x1080px
|
6.8-inch · 2800x1260px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 16, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.80 x 3.04 x 0.39 inches 172.8 x 77.3 x 9.9 mm |
6.43 x 2.99 x 0.32 inches 163.2 x 75.9 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 8.40 oz / 238.0 g | 7.19 oz / 203.7 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Touch sensitive control keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Black, Storm White | Black, Red, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 82.12% screen-to-body | 6.8-inch, 89.48% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 144Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2448x1080px, 20.4:9 ratio, 395 PPI | 2800x1260px, 20:9 ratio, 453 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888+ SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2990 MHz Kryo 660 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 18GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 120.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 24 MP | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 8, 9 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 18GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 18GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|