Apple iPhone 16e vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 16e | Xiaomi Redmi Note 14 Pro |
|
Released
·
Feb 28, 2025
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4005 mAh
|
5500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 19, 2025 | Jan 10, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $600 | €699 8GB/256GB - $699 | €829 8GB/512GB - $899 | €1079 |
8GB/128GB - $349 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.81 x 0.31 inches (~0.33 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (~8.3 mm with camera bump) |
6.39 x 2.95 x 0.32 inches 162.2 x 74.9 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 5.89 oz / 167.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| White, Black | Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 87.24% screen-to-body | 6.7-inch, 87.43% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, 1200 nits | AMOLED, 120Hz, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | |
| Super Retina XDR, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 791 (Poor) | 1591 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A18 (3 nm) | MediaTek Helio G100 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x4.04GHz 4x2.20GHz |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 8GB/256GB 8GB/512GB |
8GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| iOS (18.x) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3166 | 708 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7763 | 1977 |
| 3D Mark High | |
| 3017 | 347 |
| 3D Mark Low | |
| 2495 | 343 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4005 mAh, Li - Ion | 5500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
6h 4min
Browsing
17h 27min
Video
6h 59min
Gaming
7h 45min
Battery Life Estimate
7h 9min
Browsing
14h 26min
Video
12h 15min
Gaming
8h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Cinematic mode |
1080p (60 fps) HDR |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
118
Overall
128
Photo
107
Video
122
Overall
136
Photo
108
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 19, 2025 FCC ID value: BCG-E8725A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 | €829 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 | €1079 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|