Apple iPad mini (A17 Pro) vs Apple iPhone 17e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (A17 Pro) | Apple iPhone 17e |
|
Released
·
Oct 23, 2024
|
Released
·
Mar 11, 2026
|
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5078 mAh
|
4005 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 02, 2026 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | 8GB/256GB - $599 8GB/512GB - $799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
5.78 x 2.81 x 0.31 inches 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 10.48 oz / 297.0 g | 5.96 oz / 169.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue, Purple, Starlight, Space Gray | Black, White, Soft Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.3-inch, 77.41% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits | OLED, 60Hz, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2266x1488px, 327 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield 2 | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 801 (Poor) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A17 pro (3 nm) | Apple A19 (3 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
Hexa-core |
| GPU | |
| Apple GPU 6-core | Yes |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | iOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2860 | 3624 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7002 | 9054 |
| 3D Mark High | |
| 3069 | 4004 |
| 3D Mark Low | |
| 2583 | 2793 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5078 mAh, Li - Polymer | 4005 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
5h 28min
Browsing
9h 12min
Video
10h 9min
Gaming
7h 9min
Battery Life Estimate
6h 46min
Browsing
15h 30min
Video
9h 7min
Gaming
11h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP | 48 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, Autofocus) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video calling, Video sharing, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR, Slow-motion videos, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
119
Overall
130
Photo
107
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|