Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) vs Huawei Pura 70 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) | Huawei Pura 70 Ultra |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Apr 29, 2024
|
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
6.8-inch · 2844x1280px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
10290 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 8GB/256GB - $1299 | 16GB/256GB - €1500 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
6.40 x 2.96 x 0.33 inches 162.6 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.97 oz / 226.0 g | |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Lock/Unlock key; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | Black, White, Brown, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 86.26% screen-to-body | 6.8-inch, 91.35% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2844x1280px, 20,6:9 ratio, 459 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1564 (Good) | Untested |
| Bright Min | |
| 0.9 (Excellent) | 1.3 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Kirin 9010 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Yes |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB 512GB/256GB |
16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3720 | 1389 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 13280 | 4381 |
| 3D Mark High | |
| 7311 | 1577 |
| 3D Mark Low | |
| 7009 | 644 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10290 mAh, Li - Polymer | |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 100.0W Wireless: 80.0W |
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
10h 54min
Video
8h 22min
Gaming
8h 34min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) | 50 MP (Sensor-shift OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | 40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 30 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.1 Focal Length: 90 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD, 1080p, 720p |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
13 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
139
Overall
148
Photo
131
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|