Apple iPad Pro 12.9-inch (2022) vs OnePlus Nord CE 3 Lite 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2022) | OnePlus Nord CE 3 Lite 5G |
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
Released
·
Apr 11, 2023
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
10758 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 18, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.25 inches 280.6 x 214.9 x 6.4 mm |
|
| Weight | |
| 24.06 oz / 682.0 g 5G version - 685 g |
|
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.43% screen-to-body | 6.7-inch |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR, 1600 nits | 120Hz |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 392 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M2 | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2200 MHz |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Adreno 619 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10758 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 67.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
108 MP |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
Yes |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | Yes |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 2TB internal storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 24.16 oz / 685.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
Discover more
|
|