Apple iPad Pro 12.9-inch (2022) vs Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2022) | Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) |
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
Released
·
Sep 13, 2024
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
12.2-inch · 2800x1840px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
10758 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 18, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €570 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.25 inches 280.6 x 214.9 x 6.4 mm |
10.68 x 7.19 x 0.22 inches 271.3 x 182.5 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 24.06 oz / 682.0 g 5G version - 685 g |
17.92 oz / 508.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | Gold, White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.43% screen-to-body | 12.2-inch, 88.96% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR, 1600 nits | OLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2800x1840px, 275 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 5.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M2 | Kirin 9000S (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x2.62GHz Taishan Big 3x2.15GHz Taishan Mid 4x1.53GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Maleoon 910 MP4 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1304 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4278 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1058 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1050 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10758 mAh, Li - Polymer | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 100.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share,MirrorLink | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 2TB internal storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 24.16 oz / 685.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
Discover more
|
|