Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) vs Microsoft Surface Pro 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) | Microsoft Surface Pro 11 |
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
Released
·
Jun 18, 2025
|
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
13.0-inch · 2880x1920px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
16GB · 256GB
|
|
9705 mAh
|
6138 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | Jun 19, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $950 8GB/256GB - $1080 8GB/512GB - $1329 8GB/1024GB - $1579 |
16GB/256GB - $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
11.30 x 8.23 x 0.37 inches 287 x 209 x 9.3 |
| Weight | |
| 21.76 oz / 617.0 g | 31.57 oz / 895.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Space Gray, Starlight, Purple, Blue | Black, Platinum |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 86.76% screen-to-body | 13.0-inch, 83.87% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 600 nits | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 263 PPI | 2880x1920px, 3:2 ratio, 266 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M3 | Snapdragon X Elite (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | |
| GPU | |
| Apple GPU 9-core | Adreno X1-85 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
16GB (LPDDR5X)/256GB 32GB/512GB 32GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | Windows (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9705 mAh | 6138 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
10 MP |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1080 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1579 |
Discover more
|
|