Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) vs Google Pixel Tablet Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) | Google Pixel Tablet |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Jun 20, 2023
|
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
7020 mAh
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | May 10, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.72 x 7.03 x 0.24 inches 247 x 178.5 x 6.1 mm |
10.16 x 6.65 x 0.32 inches 258 x 169 x 8.1 |
| Weight | |
| 16.26 oz / 462.0 g | 17.39 oz / 493.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Blue, Purple, Starlight ,Space Gray | Porcelain, Hazel, Rose |
| Tablet dock | |
| Yes | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 81.48% screen-to-body | 10.9-inch, 79.76% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 261 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M2 | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| 10-core GPU | Yes |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1468 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3866 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1858 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1848 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7020 mAh | |
| Charging | |
| Qi wireless charging | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 42min
Browsing
6h 48min
Video
9h 12min
Gaming
6h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 |
8 MP Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, Proprietary, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|