Apple iPad 11th Gen (A16, 2025) vs Apple iPad mini (A17 Pro) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 11th Gen (A16, 2025) | Apple iPad mini (A17 Pro) |
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
Released
·
Oct 23, 2024
|
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
7698 mAh
|
5078 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| $349 | 8GB/128GB - $499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.79 x 7.07 x 0.28 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 16.97 oz / 481.0 g | 10.48 oz / 297.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Blue, Pink, Yellow | Blue, Purple, Starlight, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 80.44% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 264 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 529 (Poor) | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A16 Bionic (4 nm) | Apple A17 pro (3 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
|
| GPU | |
| Apple GPU 4-core | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 6GB/128GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2464 | 2860 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5837 | 7002 |
| 3D Mark High | |
| 2538 | 3069 |
| 3D Mark Low | |
| 2284 | 2583 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7698 mAh | 5078 mAh, Li - Polymer |
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 17min
Video
6h 20min
Gaming
7h 42min
Battery Life Estimate
5h 28min
Browsing
9h 12min
Video
10h 9min
Gaming
7h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 |
12 MP |
| Flash | |
| Quad LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|