Apple iPad 10.2-inch vs OnePlus Nord 3 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch | OnePlus Nord 3 5G |
|
Released
·
Sep 25, 2019
|
Released
·
Jul 11, 2023
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8827 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $559 3GB/32GB - $459 Wi-Fi only version - $429 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.29 inches 248.9 x 172.7 x 7.4 mm |
6.38 x 2.96 x 0.32 inches 162 x 75.1 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g Wi-Fi only version - 483 g |
6.83 oz / 193.5 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Misty Green, Tempest Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 6.7-inch, 89.66% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI |
| Protection | |
| Dragontrail | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Mediatek Dimensity 9000 MT6983 (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Octa-core 1x3.05GHz Cortex-X2 3x2.85GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| PowerVR 7XT GT7600 Plus | Mali-G710 MC10 |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
Wi-Fi only
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $459 |
with 32 GB storage, Wi-Fi only
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
| Prices (MSRP) | $329 |
Discover more
|
|