Apple Watch Ultra 3 vs Blackview MEGA 8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Ultra 3 | Blackview MEGA 8 |
|
Released
·
Sep 19, 2025
|
Released
·
Apr 30, 2025
|
|
1.9-inch · 502x410px
|
13.0-inch · 1920x1200px
|
|
1GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
Single camera
|
|
|
11000 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| $799 | 12GB/256GB - $250 12GB/512GB - $320 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.93 x 1.73 x 0.47 inches 49 x 44 x 12 mm |
11.89 x 7.78 x 0.31 inches 302 x 197.5 x 7.85 mm |
| Weight | |
| 2.17 oz / 61.6 g | 25.96 oz / 736.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Titanium |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Natural, Black | Space Grey, Twilight Blue, Lagoon Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.9-inch | 13.0-inch, 82.11% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 3000 nits | IPS LCD, 60Hz, 420 nits |
| Resolution | |
| 502x410px, 338 PPI | 1920x1200px, 174 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S10 | Unisoc T620 (12 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Octa-core 2x 2.2GHz Cortex-A75 +6x21.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR | Mali-G57 MC1 |
| Memory | |
| 1GB/64GB | 12GB/256GB (UFS) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| watchOS (10.x) | Android (15) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 11000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | |
| Main camera | |
| 50 MP | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | |
| Front | |
| 13 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 25, 26, 66 | 1, 3, 7, 8, 19, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|