Apple Watch Series 7 (45mm) vs OnePlus 12R Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 7 (45mm) | OnePlus 12R |
|
Released
·
Oct 15, 2021
|
Released
·
Feb 13, 2024
|
|
448x368px
|
6.8-inch · 2780x1264px
|
|
1GB · 32GB
|
16GB · 256GB
|
|
Triple camera
|
|
|
5500 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Jan 15, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | €719 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 2.96 x 0.35 inches 163.3 x 75.3 x 8.8 m |
|
| Weight | |
| 1.34 oz / 38.0 g With Titanium case - 45.1 g With Stainless Steel case - 51.5 g |
7.30 oz / 207.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water, Dust; IP64 |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Midnight, Starlight, Green, Blue, Red | Green, Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.00% screen-to-body | |
| Type | |
| OLED | AMOLED, 120Hz, HDR, 4500 nits |
| Resolution | |
| 448x368px | 2780x1264px, 20:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S7 | Snapdragon 8 Gen 2 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| PowerVR | Adreno 740 |
| Memory | |
| 1GB/32GB | 16GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1975 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5051 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3702 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2464 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 5500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 6min
Browsing
15h 41min
Video
12h 35min
Gaming
13h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
147
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With Stainless Steel case
| Weight | 1.82 oz / 51.5 g |
|---|---|
| Materials | Back: Stainless steel |
With titanium case
| Weight | 1.59 oz / 45.1 g |
|---|---|
| Materials | Back: Titanium |
Discover more
|
|