Apple Watch Series 7 (41mm) vs Apple Watch Series 3 (42mm) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 7 (41mm) | Apple Watch Series 3 (42mm) |
|
Released
·
Oct 15, 2021
|
Released
·
2017
|
|
448x368px
|
1.6-inch · 390x312px
|
|
1GB · 32GB
|
768GB · 16GB
|
|
341 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.67 x 1.43 x 0.45 inches 42.5 x 36.4 x 11.4 mm |
|
| Weight | |
| 1.13 oz / 32.0 g With Titanium case - 37 g With Stainless Steel case - 42.3 g |
1.86 oz / 52.8 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Ceramic Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water, Dust |
| Colors | |
| Midnight, Starlight, Green, Blue, Red | Space Black, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.6-inch, 55.61% screen-to-body | |
| Type | |
| OLED | OLED, 1000 nits |
| Resolution | |
| 448x368px | 390x312px, 303 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
| Features | |
| Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S7 | Apple S3 |
| Processor | |
| Dual-core | Dual-core |
| GPU | |
| PowerVR | PowerVR |
| Memory | |
| 1GB/32GB | 768GB/16GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x) | watchOS (8.x, 7.x, 6.1, 6.x, 5.1, 5, 4.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 341 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Qi wireless charging |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes 802.11 b, g, n |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | A-GPS, Glonass |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Loudspeaker |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
Alternative variants
With Stainless Steel case
| Weight | 1.49 oz / 42.3 g |
|---|---|
| Materials | Back: Stainless steel |
| Colors | Graphite, Silver, Gold |
With Titanium case
| Weight | 1.31 oz / 37.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|