Apple Watch Series 10 (42mm) vs Xiaomi Redmi Note 12 Explorer Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 10 (42mm) | Xiaomi Redmi Note 12 Explorer |
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
|
446x374px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
1GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
Triple camera
|
|
|
4300 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.65 x 1.42 x 0.38 inches 42 x 36 x 9.7 mm |
6.41 x 2.99 x 0.35 inches 162.9 x 76 x 9 mm |
| Weight | |
| 1.06 oz / 30.0 g Titanium frame - 34.4 g |
7.32 oz / 207.5 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Yes; IP57 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.87% screen-to-body | |
| Type | |
| OLED, 2000 nits | OLED, 120Hz, HDR, 900 nits |
| Resolution | |
| 446x374px, 329 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S10 | MediaTek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Octa-core 2600 MHz |
| GPU | |
| PowerVR | Mali-G68 MC4 |
| Memory | |
| 1GB/64GB | 8GB/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (10.x) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 4300 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 210.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
|
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | |
| Front | |
| 16 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 3, 5, 8, 19 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
GPS Only
| Weight | 1.06 oz / 30.0 g |
|---|---|
With Titanium frame
| Weight | 1.21 oz / 34.4 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
Discover more
|
|