Apple Watch Series 10 (42mm) vs Apple iPhone Air Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 10 (42mm) | Apple iPhone Air |
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
Released
·
Sep 19, 2025
|
|
446x374px
|
6.5-inch · 2736x1260px
|
|
1GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
Single camera
|
|
|
3149 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $999 | €1199 12GB/512GB - $1199 | €1449 12GB/1TB - $1399 | €1699 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.65 x 1.42 x 0.38 inches 42 x 36 x 9.7 mm |
6.15 x 2.94 x 0.22 inches (~0.27 inches with camera bump) 156.2 x 74.7 x 5.64 (~6.9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 1.06 oz / 30.0 g Titanium frame - 34.4 g |
5.82 oz / 165.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other | |
| Colors | |
| Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 88.78% screen-to-body | |
| Type | |
| OLED, 2000 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 446x374px, 329 PPI | 2736x1260px, 19.5:9 ratio, 463 PPI |
| Protection | |
| Gorilla Glass Ceramic 2 | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2787 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S10 | Apple A19 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Hexa-core |
| GPU | |
| PowerVR | Apple 5-core GPU |
| Memory | |
| 1GB/64GB | 12GB (LPDDR5)/256GB 12GB/512GB 12GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (10.x) | iOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3500 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8836 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4898 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2895 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 3149 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 20.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
16h 29min
Video
9h 54min
Gaming
7h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | |
| Main camera | |
| 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
|
| Front | |
| 18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
126
Overall
130
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2025 FCC ID value: BCG-E8948A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.19 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg |
|
Alternative variants
GPS Only
| Weight | 1.06 oz / 30.0 g |
|---|---|
With Titanium frame
| Weight | 1.21 oz / 34.4 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
Discover more
|
|