Amazon Fire HD 8 Plus (2020) vs Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Amazon Fire HD 8 Plus (2020) | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G |
|
Released
·
Jun 03, 2020
|
Released
·
Aug 05, 2021
|
|
8.0-inch · 1280x800px
|
12.4-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
10090 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 13, 2020 | May 27, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $110 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.95 x 5.39 x 0.38 inches 202 x 137 x 9.7 mm |
7.28 x 11.21 x 0.25 inches 185.0 x 284.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 12.52 oz / 355.0 g | 21.45 oz / 608.0 g |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| White, Black, Twilight blue, Plum, Slate | Mystic Black, Mystic Silver, Mystic Green, Mystic Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 67.13% screen-to-body | 12.4-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1280x800px, 16:10 ratio, 189 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 243 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek MT8168 (12 nm) | Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) Wi-Fi version - Snapdragon 778G SM7325 |
| Processor | |
| Quad-core Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 570 6x1.8GHz Kryo 570 Wi-Fi version - Octa-core, 1x2.4GHz Kryo 670 Prime, 3x2.4GHz Kryo 670 Gold, 4x1.8 GHz Kryo 670 Silve |
| GPU | |
| Mali G52 MC1 | Adreno 619 Wi-Fi version - Adreno 642L |
| Memory | |
| 3GB/32GB 3GB/64GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 8 MP (Autofocus) |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 720p | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 2 MP | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $140 |
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With Wi-fi only and Snapdragon 778G processor
| System chip | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2200 MHz Cortex-A78 |
| GPU | Adreno 642L |
Discover more
|
|