Amazon Fire HD 10 (2021) vs Samsung Galaxy A14 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Amazon Fire HD 10 (2021) | Samsung Galaxy A14 5G |
|
Released
·
May 26, 2021
|
Released
·
Jan 12, 2023
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 27, 2021 | Jan 04, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.72 x 6.54 x 0.36 inches 247 x 166 x 9.2 mm |
6.60 x 3.07 x 0.36 inches 167.7 x 78.0 x 9.1mm |
| Weight | |
| 16.40 oz / 465.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Denim, Olive, Lavender | Black, Light Green, Dark Red, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 72.12% screen-to-body | 6.6-inch, 80.45% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P60T MT8183 (12 nm) | Mediatek Dimensity 700 MT6833 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Cortex-A73 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 3GB/64GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (14, 13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 5 MP | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 720p | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 2 MP Video capture: 720p |
13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n77 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 64GB internal storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|