Alcatel Smart Tab 7 vs Samsung Galaxy Tab S5e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Alcatel Smart Tab 7 | Samsung Galaxy Tab S5e |
|
Released
·
Q4 2019
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
|
7.0-inch · 1024x600px
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
1.5GB · 16GB
|
4GB · 128GB
|
|
2580 mAh
|
7040 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 05, 2019 | Feb 15, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $480 4GB/64GB - $400 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.93 x 4.96 x 0.47 inches 176 x 126.1 x 11.9 mm |
9.65 x 6.30 x 0.22 inches 245 x 160 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 9.45 oz / 268.0 g | 14.11 oz / 400.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Prime Black | Black, Gold, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.0-inch, 62.18% screen-to-body | 10.5-inch, 81.50% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | |
| Resolution | |
| 1024x600px, 16:9 ratio, 170 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek MT8167B | Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1300 MHz ARM Cortex-A35 |
Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| IMG GE8300 | Adreno 615 |
| Memory | |
| 1.5GB/16GB | 4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2580 mAh | 7040 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 0.3 MP VGA Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) Hyperlapse |
| Front | |
| 2 MP | 8 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
with LTE support
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| SIM type | Nano SIM |
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Discover more
|
|