- Home
- Xiaomi Phones
- You are here
Xiaomi 17T Pro
Rumored Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Not official: The information for this phone is preliminary and could be incomplete or inaccurate.
Availability |
|
|---|---|
| Expected Announcement | Yes |
| Prices (MSRP) |
12GB/512GB 12GB/1TB |
Design |
|
|---|---|
| Materials |
Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Black, Dark Blue, Dark Purple |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.8-inch |
| Type | AMOLED, 144Hz, Dolby Vision |
| Resolution | 2772x1280px, 19.5:9 ratio, 447 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Features | Ambient light sensor, Proximity sensor |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 1x4.21GHz C1-Ultra 3x3.5GHz C1-Premium 4x2.7GHz C1-Pro |
| GPU | Mali G1-Ultra MC12 |
| Memory |
12GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.1) 12GB/1TB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 7000 mAh, Si - Carbon |
| Charging | Fast charging |
| Charge speed |
Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera |
50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 115 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | LED |
| Video recording |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) OIS, HDR |
| Front |
32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC, Infrared |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos |
Cellular |
|
|---|---|
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Dual Nano SIM + eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Xiaomi 17T Pro specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Latest News
Popular stories