Xiaomi Redmi Note 10 5G vs Samsung Galaxy A22 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 10 5G | Samsung Galaxy A22 5G |
|
Released
·
May 26, 2021
|
Released
·
Jun 24, 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2021 | Jun 03, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $199 | €229 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.97 x 0.35 inches 161.81 x 75.34 x 8.92 mm |
6.58 x 3.01 x 0.35 inches 167.2 x 76.4 x 9.0 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 7.16 oz / 203.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Chrome Silver, Graphite Gray, Nighttime Blue, Aurora Green | Gray, White, Mint, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.57% screen-to-body | 6.6-inch, 82.30% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 700 (7 nm) | MediaTek Dimensity 700 MT6833V (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Arm Mali-G57 MC2 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB | 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | Yes |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 8, 9 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|