realme C11 vs OPPO Find X8 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme C11 | OPPO Find X8 Ultra |
|
Released
·
Jul 07, 2020
|
Released
·
Apr 16, 2025
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
2GB · 32GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
6100 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 10, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| €99 | 12GB/256GB - $952 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.99 x 0.36 inches 164.4 x 75.9 x 9.1 mm |
6.42 x 3.02 x 0.35 inches 163.1 x 76.8 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mint green, Pepper Grey | Matte Black, Pure White, Shell Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.73% screen-to-body | 6.8-inch, 90.27% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2292 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G35 (12 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 2GB/32GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.1) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3039 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9346 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6528 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4225 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6100 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 56min
Browsing
23h 36min
Video
11h 1min
Gaming
12h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F3.1 Focal Length: 135 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | 4K UHD (120 fps) |
| Front | |
| 5 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
157
Overall
160
Photo
155
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7,dual-band,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, LTE Cat 5 (300/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 3GB RAM
| Memory | 3GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|