nubia Z70 Ultra vs Samsung Galaxy S25 Edge Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Z70 Ultra | Samsung Galaxy S25 Edge |
|
Released
·
Nov 25, 2024
|
Released
·
May 30, 2025
|
|
6.8-inch · 2688x1216px
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
6150 mAh
|
3900 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 13, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $729 | 12GB/256GB - $1100 | €1249 12GB/512GB - $1220 | €1369 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 3.04 x 0.34 inches 164.3 x 77.1 x 8.6 mm |
6.23 x 2.98 x 0.23 inches 158.2 x 75.6 x 5.8 mm |
| Weight | |
| 8.04 oz / 228.0 g | 5.75 oz / 163.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Splash; IP69 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Starry Night | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.59% screen-to-body | 6.7-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, 2000 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2688x1216px, 20:9 ratio, 431 PPI | 3120x1440px, 20:9 ratio, 513 PPI |
| Protection | |
| Gorilla Glass Ceramic 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1845 (Excellent) | 2413 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 3.4 (Poor) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite (3 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-3-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 24GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3024 | 2823 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9286 | 9060 |
| 3D Mark High | |
| 5884 | 5407 |
| 3D Mark Low | |
| 4984 | 2628 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6150 mAh, Si - Carbon | 3900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
8h 47min
Browsing
19h 24min
Video
12h 49min
Gaming
13h 20min
Battery Life Estimate
6h 22min
Browsing
16h 40min
Video
7h 44min
Gaming
9h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F4.0/F1.6 Focal length: 35 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.7x Aperture size: F2.5 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.7 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Under-screen) | 12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
129
Overall
134
Photo
124
Video
140
Overall
146
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage.
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1219 | €1369 |
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|