Xiaomi Redmi Note 10S vs OnePlus 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 10S | OnePlus 15 |
|
Released
·
Apr 28, 2021
|
Released
·
Oct 28, 2025
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2772x1272px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
7300 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2021 | Oct 27, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $229 | 12GB/256GB - $899 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.93 x 0.33 inches 160.46 x 74.5 x 8.29 mm |
6.35 x 3.02 x 0.32 inches 161.4 x 76.7 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.31 oz / 178.8 g | 7.44 oz / 211.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Onyx Gray, Pebble White, Lake Green | Infinite Black, Ultra Violet, Sand Storm |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.55% screen-to-body | 6.8-inch, 90.86% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 1100 nits | AMOLED, 165Hz, HDR10+, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 2772x1272px, 19.5:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3472 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 (12 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2050 MHz Arm Cortex-A55 and Arm Cortex-A76 |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Arm Mali-G76 MC4 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.1) 16GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3493 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 10692 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5328 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 5110 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 7300 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
10h 44min
Browsing
30h 6min
Video
12h 37min
Gaming
14h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.88" Pixel size: 0.61 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.8 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 13 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
151
Overall
159
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 6.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK7BG | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.07 W/kg Body: 0.81 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
|
Alternative variants
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|