Xiaomi Redmi 9 vs Samsung Galaxy A32 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 9 | Samsung Galaxy A32 5G |
|
Released
·
Jun 18, 2020
|
Released
·
Jan 22, 2021
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
5020 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 13, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €280 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 3.03 x 0.36 inches 163.32 x 77.01 x 9.1 mm |
6.46 x 3.00 x 0.36 inches 164.2 x 76.1 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Carbon gray, Sunset purple, Ocean green | Awesome black, Awesome white, Awesome blue, Awesome violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.27% screen-to-body | 6.5-inch, 81.58% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | TFT, 90Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 4.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G80 (12 nm) | MediaTek Dimensity 720 MT6853 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A75 and Arm Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali G52 MC2 | Mali-G57 MC3 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android | Android (13, 12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 15min
Gaming
7h 3min
Battery Life Estimate
7h 56min
Browsing
18h 45min
Video
11h 26min
Gaming
10h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 |
48 MP (Autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p |
13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 08, 2021 FCC ID value: A3LSMA326U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.57 W/kg Body: 1.17 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.02 W/kg |
|
Alternative variants
with 64GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €300 |
Discover more
|
|