Xiaomi Mi Mix 4 vs Motorola Signature Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix 4 | Motorola Signature |
|
Released
·
Aug 16, 2021
|
Released
·
Jan 07, 2026
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2780x1264px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
16GB · 512GB
|
|
4500 mAh
|
5200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 10, 2021 | Jan 07, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/512 - €1000 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.97 x 0.31 inches 162.6 x 75.4 x 8 mm |
6.38 x 3.01 x 0.28 inches 162.1 x 76.4 x 6.99 mm |
| Weight | |
| 7.94 oz / 225.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | Water, Splash, Dust; IP69; MIL-STD 810H |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ceramic Black, Ceramic White, Shadow Gray | Carbon, Martini Olive |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.59% screen-to-body | 6.8-inch, 90.72% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 165Hz, 6200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2780x1264px, 449 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888+ SM8350-AC (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 680 Prime |
Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (16) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 5200 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 71 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (480 fps), 720p (480 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Continuous autofocus, Object tracking |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 20 MP (Under-screen) Video capture: 1080p (30 fps) |
50 MP (Autofocus) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n70, n71, n77, n78, n80, n84 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|