- Home
- Motorola Phones
- You are here
Motorola Signature
Full Specifications
I want it
1 user
I have it
1 user
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Motorola Signature is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Jan 07, 2026 |
| Prices (MSRP) | 16GB/512 - €1000 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.38 x 3.01 x 0.28 inches 162.1 x 76.4 x 6.99 mm |
| Weight | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Splash, Dust; IP69; MIL-STD 810H |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Carbon, Martini Olive |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.8-inch, 90.72% screen-to-body |
| Type | AMOLED, 165Hz, 6200 nits |
| Resolution | 2780x1264px, 449 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | HDR support, Dolby Vision |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 1572 (Good) |
| Bright Min | 1.8 (Good) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 |
| Memory | 16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.1) |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 2870 |
| GeekBench 6 Multi | 8341 |
| 3D Mark High | 5425 |
| 3D Mark Low | 2644 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 5200 mAh, Si - Carbon |
| Charging | Reverse wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 6h 4min |
| Browsing: | 14h 12min |
| Gaming: | 8h 16min |
| Video: | 8h 44min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 71 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Video recording | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | 50 MP (Autofocus) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 143 |
| Photo score: | 152 |
| Video score: | 134 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n70, n71, n77, n78, n80, n84 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 46 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Motorola Signature specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Motorola Signature
Related News
The Moto Buds 2 Plus are available in the US, and a 'Brilliant' new Motorola Signature is official
You probably didn't expect that based on a relatively subdued marketing campaign leading up to yesterday's Razr (2026) family announcement, but Motorola essentially had a "Samsung Unpacked" type of moment, taking the wraps off not only its latest and...
This phone has no business sounding this good
The Motorola Signature is just the soft reboot that the company's high-end tier needed, as I recently pointed out in my review. It's a sleek phone with more than adequate performance, audio quality, and battery life, among others, but one excellent f...
Motorola Signature design highlight: Striking the perfect balance between form and function
I wrapped up my Motorola Signature review the other day, and the clear highlight of this phone for me was its sleek design. Although it has a ton of merits, like surprisingly decent speakers and a rather competent camera setup, the thin profile and t...
Motorola tops Samsung with its surprisingly early Android 17 Beta release
Can you name the first manufacturer that became a star producing Android phones? The first smartphone powered by the platform was known in the U.S. as the T-Mobile G1, which was released in October 2008 and it was created by HTC.While Android showed ...
Discover More
Latest News
Popular stories