Xiaomi 14 vs Xiaomi Redmi Note 14 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | Xiaomi Redmi Note 14 |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Jan 15, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4610 mAh
|
5500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | 6GB/128GB - €199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.43 x 3.02 x 0.32 inches 163.3 x 76.6 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP54 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | Midnight Black, Mist Purple, Ocean Blue, Lime Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.7-inch, 85.74% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1657 (Good) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Mediatek Helio G99 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | 728 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | 1978 |
| 3D Mark High | |
| 4829 | 348 |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | 344 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 5500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
7h 49min
Browsing
16h 2min
Video
13h 2min
Gaming
9h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 1080p (30 fps) HDR |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
142
Overall
150
Photo
135
Video
100
Overall
109
Photo
92
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 3, 5, 8 |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|