Xiaomi 10C vs Honor 400 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 10C | Honor 400 |
|
Released
·
Mar 23, 2022
|
Released
·
May 23, 2025
|
|
6.7-inch · 1650x720px
|
6.5-inch · 2736x1264px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 23, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €499 8GB/512GB - €549 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.68 x 3.02 x 0.33 inches 169.6 x 76.6 x 8.3 mm |
6.16 x 2.94 x 0.29 inches 156.5 x 74.6 x 7.3 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP65 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Graphite Gray, Ocean Blue, Mint Green | Midnight Black, Meteor Silver, Desert Gold, Tidal Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 81.81% screen-to-body | 6.5-inch, 88.71% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 120Hz, 5000 nits |
| Resolution | |
| 1650x720px, 268 PPI | 2736x1264px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1565 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 680 4G SM6225 (6 nm) | Snapdragon 7 Gen 3 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Kryo 265 Gold 4x1.9GHz Kryo 265 Silve |
Octa-core 1x2.63GHz Cortex-A715 3x2.4GHz Cortex-A715 4x1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 3GB/64GB | 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1141 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3179 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1488 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1482 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5300 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Reverse wired charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 66.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 28min
Browsing
13h 20min
Video
9h 34min
Gaming
10h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.4" |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD, 1080p |
| Front | |
| 5 MP | 50 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
124
Overall
142
Photo
106
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|