Sony Xperia 1 V vs Xiaomi 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Sony Xperia 1 V | Xiaomi 15 |
|
Released
·
Jul 28, 2023
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
|
6.5-inch · 3840x1644px
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5240 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 11, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1399 | 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.80 x 0.33 inches 165 x 71 x 8.3 mm |
6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Khaki Green, Platinum Silver | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.99% screen-to-body | 6.4-inch, 90.03% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits |
| Resolution | |
| 3840x1644px, 21:9 ratio, 643 PPI | 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3175 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS) 12GB/512GB | 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1994 | 3053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5167 | 9261 |
| 3D Mark High | |
| 3613 | 6220 |
| 3D Mark Low | |
| 1999 | 4475 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5240 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
4h 21min
Browsing
8h 15min
Video
6h 26min
Gaming
8h 22min
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.35" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 85-16 mm Sensor size: 1/2.5" |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.2x Aperture size: F2.3 Focal Length: 85-125 mm Sensor size: 1/3.5" |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (120 fps), 1080p (120 fps) HDR, Time-lapse video |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
127
Overall
129
Photo
124
Video
146
Overall
153
Photo
138
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n78, n260, n261, SA, NSA, mmWave | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|