Samsung Galaxy Z Flip 8 vs Apple iPhone 16 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Flip 8 | Apple iPhone 16 Pro Max |
|
Not announced
·
No information
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
6.9-inch · 2520x1080px
|
6.9-inch · 2868x1320px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
4300 mAh
|
4685 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $1199 | €1449 8GB/512GB - $1399 8GB/1TB - $1599 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.42 x 3.05 x 0.33 inches (~0.48 inches with camera bump) 163.0 x 77.6 x 8.25 mm (~12.25 mm with camera bump) |
|
| Weight | |
| 8.01 oz / 227.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP48 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Black Titanium, White Titanium, Natural Titanium, Desert Titanium | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 88.78% screen-to-body | 6.9-inch, 92.35% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2520x1080px, 21:9 ratio, 397 PPI | 2868x1320px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 4.1 inches 1048 x948 px Super AMOLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2088 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.93 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A18 Pro (3 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core | Hexa-core 2x4.05GHz 4x2.42GHz |
| GPU | |
| Yes | Apple 6-core GPU |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (NVMe) 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (16) | iOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3331 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8106 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4567 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3009 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh, Li - Ion | 4685 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wired charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 10.0W |
Wired: 27.0W Wireless: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 30min
Browsing
22h 39min
Video
10h 24min
Gaming
12h 4min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.57" Pixel size: 1.0 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX903 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX972 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX913 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording | 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 10 MP | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
154
Overall
158
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2024 FCC ID value: BCG-E8684A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 0.99 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|