Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G vs Xiaomi Mi 11 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Xiaomi Mi 11 Ultra |
|
Released
·
Aug 05, 2021
|
Released
·
Apr 02, 2021
|
|
12.4-inch · 2560x1600px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
10090 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2021 | Mar 29, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.28 x 11.21 x 0.25 inches 185.0 x 284.8 x 6.3 mm |
6.47 x 2.94 x 0.33 inches 164.3 x 74.6 x 8.38 mm |
| Weight | |
| 21.45 oz / 608.0 g | 8.25 oz / 234.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic | |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mystic Black, Mystic Silver, Mystic Green, Mystic Pink | Ceramic White, Ceramic Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.68% screen-to-body | 6.8-inch, 91.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | AMOLED, 120Hz, HDR, 1700 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 243 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Additional display | |
| 1.1 inches, 294 x124 px, AMOLED, Touch screen: Yes, Capacitive | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) Wi-Fi version - Snapdragon 778G SM7325 |
Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Kryo 570 6x1.8GHz Kryo 570 Wi-Fi version - Octa-core, 1x2.4GHz Kryo 670 Prime, 3x2.4GHz Kryo 670 Gold, 4x1.8 GHz Kryo 670 Silve |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 619 Wi-Fi version - Adreno 642L |
Adreno 660 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 67.0W Wireless: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 58min
Browsing
8h 58min
Video
8h 7min
Gaming
8h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.12″ Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F4.1 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Flash | |
| LED | Tricolor LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (1920 fps), 720p (1920 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 20 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, Sub-6 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 31, 2021 FCC ID value: 2AFZZK1G | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.84 W/kg Body: 0.46 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.74 W/kg |
|
Alternative variants
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1200 |
With Wi-fi only and Snapdragon 778G processor
| System chip | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2200 MHz Cortex-A78 |
| GPU | Adreno 642L |
with 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
Discover more
|
|