Samsung Galaxy Tab S6 vs Samsung Galaxy Tab S5e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 | Samsung Galaxy Tab S5e |
|
Released
·
Aug 09, 2019
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
7040 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 31, 2019 | Feb 15, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $730 6GB/128GB - $650 |
4GB/128GB - $480 4GB/64GB - $400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.28 x 0.22 inches 244.5 x 159.5 x 5.7 mm |
9.65 x 6.30 x 0.22 inches 245 x 160 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 14.82 oz / 420.0 g | 14.11 oz / 400.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mountain gray, Cloud blue, Rose blush | Black, Gold, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.93% screen-to-body | 10.5-inch, 81.50% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 615 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10, 9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 7040 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm | 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (30 fps) Hyperlapse |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera) | 8 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $650 |
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
with LTE support
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | Nano SIM |
with LTE support
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| SIM type | Nano SIM |
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Discover more
|
|