Samsung Galaxy Tab A7 Lite vs Apple iPad mini (6th Gen) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A7 Lite | Apple iPad mini (6th Gen) |
|
Released
·
Jun 18, 2021
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
8.7-inch · 1340x800px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
5100 mAh
|
5078 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2021 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $160 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8.37 x 4.91 x 0.31 inches 212.5 x 124.7 x 8.0 mm |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 12.91 oz / 366.0 g LTE version - 371 g |
10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
| Materials | |
| Back: Metal Frame: Metal |
Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Grey, Silver | Space Gray, Pink, Purple, Starlight |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.7-inch, 81.06% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| TFT, 60Hz | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 1340x800px, 5:3 ratio, 179 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P22T MT8768T (12 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A53 |
Hexa-core |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Yes |
| Memory | |
| 3GB/32GB 4GB/64GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (11) | iPadOS (15.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5100 mAh | 5078 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
12 MP Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| Quad LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 2 MP | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 38, 40 | 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 3, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 13.09 oz / 371.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|